Czeskie knajpy - lista subiektywna

Na tej stronie prezentowana jest lista lokali, które odwiedziłem w Republice Czeskiej. Lista oczywiście niepełna, ale starałem się umieścić te, które pamiętam z ostatnich lat - jako datę graniczną przyjąłem rok 2018. 
Wymienione są wszystkie obiekty, w których można było coś zjeść i/lub się napić - zatem nie tylko restauracje, ale także gospody, puby, bary, winiarnie, schroniska, browary rzemieślnicze, zwykłe spelunki, kawiarnie, a nawet cukiernie. 
Ułożone są w porządku alfabetycznym:
* kraj
* miasto
* lokal

Każdy obiekt wzbogacony zostanie adresem (jeśli takowy posiada i go znam), krótkim opisem, subiektywną oceną (od 1 do 5), a także datą ostatniej wizyty plus ewentualnie aktualizacji. Niestety, nie gwarantuję, że dany lokal nadal działa, w ciągu kilku lat dużo mogło się zmienić, więc najlepiej sprawdzić go np. na google maps lub mapy.cz.. Proszę pamiętać, że opis i ocena dotyczy momentu mojej wizyty, od tego czasu mogły się dokonać wielkie zmiany na plus i na minus, a przede wszystkim wzrosnąć ceny, więc do tych ostatnich należy pochodzić tylko orientacyjnie.
Kolorami oznaczyłem aktualizacje:
* na niebiesko nowo odwiedzony obiekt, w ciągu ostatniego pół roku,
* na zielono zmiany od ostatniej wizyty, neutralne albo pozytywne,
* na czerwono zmiany od ostatniej wizyty, negatywne lub zamknięcie lokalu.

Większość miejsc pochodzi z północnych i północno-wschodnich regionów kraju, bo tam najczęściej bywam. 

Lista będzie sukcesywnie rozbudowywana, a przynajmniej taki mam plan 😏.  Dla dodatkowego ułatwienia poniżej zamieściłem mapę z naniesionymi obiektami.
 

Z poniższej listy można od razu przeskoczyć do interesującego nas regionu.

Mam nadzieję, że zestaw ten komuś się przyda przed wyjazdem do Czechów - w końcu ichniejsze lokale są jednym z magnesów przyciągających turystów 😊. 
Ostatnia aktualizacja: lipiec 2024 roku.

 
* Hradecki kraj
 
* Božanov

Restaurace Na Križovatce, Božanov 4. Ocena: 5/5, wizyta: 2024.
Lokal na głównym skrzyżowaniu, połączenie restauracji dla turystów i spelunki. Zaskakująco mało lokalsów w sobotni wieczór. Menu liczy kilkanaście pozycji w przystępnych cenach, wszystko dostępne w internecie. Można płacić w euro. Na minus: w przypadku braku klientów zamykają wcześniej, niż deklarują.
 
* Broumov
 
Alka - Bar Restaurant, U Dolní brány 72. Ocena: 5/5, wizyta: 2024.
Połączenie baru i restauracji: bogaty wybór alkoholi i menu obiadowe za 99 koron (2022 rok). Sympatyczna obsługa, fajny wystrój i duża popularność wśród miejscowych - już o 15-tej w środku tygodnia niemal wszystkie stoliki były zajęte! Z piw zawsze jest jedno niestandardowe, w każdym miesiącu inne (Volba sládků). Warto zajrzeć. W 2024 nadal przyzwoite ceny jedzenia, są nawet zestawy obiadowe weekendowe (139-149 za drugie danie). Piwo od 39 koronVolba sládků za 45 koron.

 
* Černý Důl
 
Lesní bouda, Černý Důl 187. Ocena: 2/5, wizyta: 2019.
Drogo, ceny i menu wybitnie pod Niemców. Tłoczno. Ładne widoki.
 
Pražská bouda, Černý Důl 215. Ocena: 4/5, wizyta: 2019.
Ładny budynek, sympatyczna obsługa. Smaczna zupa i piwo. Bardzo smaczne bułeczki (dokupiliśmy kilka ekstra). Ceny wysokie jak wszędzie dookoła.
 
* Harrachov

Bufet, Harrachov 645. Ocena: 5/5, wizyta: 2018.
Jest to baraczek przy dworcu autobusowym. Tanie i smaczne piwo, a także możliwość zjedzenia skromnego posiłku. Zdecydowanie polecam! Aktualnie (2022) oznaczony na google.maps jako "tymczasowo zamknięte".

Bufet u Mašinky, Mýtiny 328. Ocena: 4/5, wizyta: 2023.
Dworcowy bufet działający w godzinach odjazdów pociągów ze stacji (przynajmniej teoretycznie, bowiem w pewną niedzielę wyproszono nas już o 17-tej). Można płacić złotówkami. W menu zdarzają się braki. Smaczne piwo i sympatyczna obsługa. Na minus - płatna toaleta! Po pięciu latach niewiele się zmieniło, ceny dość wysokie (piwo 45 koron), ale sympatycznie. Dobra zupa kartoflana. Kibelek dla klientów był bezpłatny.


Vosecká bouda. Ocena: 3/5, wizyta: 2019.
Jest drogo, nie da się ukryć. Smaczny utopenec. Lane piwo na poziomie polskich sikaczy! Ładny budynek i wewnętrzny wystrój. Krótkie godziny otwarcia, długie przestoje urlopowe. Obsługa bywa zafuczała.

* Horní Maršov
  
Hostinec Na Kopečku, Horská 174. Ocena: 2/5, wizyta: 2023.
Wbrew nazwie to restauracja, bardzo droga, ale bardzo popularna. Na kranie jedynie Pilzno za 60 koron (0,4), porcje jedzenia takie, że wyszliśmy głodni. Nie polecam!
 
Lysečinská bouda, Horní Lysečiny 51. Ocena: 4/5, wizyta: 2020.
Bouda w stylu sudeckim pośrodku lasu. Budynek ładny, w środku też przyjemny wystrój. Zamówienia składamy przy barze, kelner donosi do stolika. Drogo, piwo po 50 koron za zwykłego lagera. Uprzejma, wytatuowana obsługa.
 
Penzion Vápenka, Horní Albeřice 13. Ocena: 3/5, wizyta: 2020.
Spory obiekt noclegowy, w środku nawet dość sympatycznie. Średni smakowo i drogi hermelin, piwo w miarę rozsądnej cenie, ale przy rachunku policzyli za te droższe.
 
* Hronov
 
Restaurace Bašta, Nám. Čs. armády 2. Ocena: 5/5, wizyta: 2022.
Bar mleczny przy rynku, działa tylko do popołudnia. Wybieramy jeden z kilku menu obiadowych w cenie do niecałych 100 koron plus ewentualnie zupę. Po obiad wpadają tu nawet strażnicy miejscy z metalowymi garnuszkami. Szkoda, że był tylko lany Kozel (i tak lepszy niż polska wersja).
 
Stovka u Gurina, Jiráskova 326. Ocena: 3/5, wizyta: 2022.
Speluna ukryta za solidnymi drzwiami. Klimatycznie, choć wszystko psuje barman, który nawet nie usiłował udawać, że nie lubi obcych. Z piwa koncernowe standardy i jeden specjał - w każdym miesiącu inny. Ja trafiłem na IPĘ. 
 
* Janské Lázně (Jańskie Łaźnie)
 
Modrokamenná bouda, Modrokamenná 206. Ocena: 3/5, wizyta: 2023.
Klimat średni, bo choć to góry, to pod "schronisko" można podjechać własnym autem. Drogo, a często zapewne tłoczno z racji bliskiego położenia uzdrowiska.
 
* Jizerka
 
Hotel Panský dům, Jizerka 20. Ocena: 2/5, wizyta: 2018.
Zafuczały kelner, który chyba wiecznie jest niezadowolony. Jedzenie nawet smaczne, choć drogie. Ładnie z zewnątrz i w środku. Tłoczno, ale to "urok" całej Jizerki.

Restaurace Pyramida, Jizerka 1004. Ocena: 4/5, wizyta: 2023.
Ten sam właściciel, co wyżej, ale zupełnie inne wrażenia: zamiast kelnerów samoobsługa u uśmiechniętej pani. Wybór kilku dań, jadalne. Niezbyt tanio, ale piwo Bernard umiarkowanie: 35 - 45 koron.

 
* Královec
 
Královecký kohout, Královec 123. Ocena: 4/5, wizyta: 2019.
Restauracja przy drodze do granicy. Miła i pomocna obsługa. Skromne menu, ale jedzenie smaczne, choć odnoszę wrażenie, że powoli spada i jego jakość, a wzrastają ceny.

* Machov
 
Restaurace Obecní Dům, Machov 126. Ocena: 1/5, wizyta: 2022.
Kiedyś się tu stołowałem - dobre jedzenie, smaczne piwo, przyzwoite ceny. Niestety, podczas ostatniej wizyty odbiłem się od zamkniętych drzwi, brak jakiejkolwiek kartki w jakich godzinach lokal działa i czy w ogóle jest otwarty!
 
Restaurace U Lidmanů, Machovská Lhota 40. Ocena: 5/5, wizyta: 2018.
Bardzo lubię to miejsce: smaczne jedzenie i piwo, dobre ceny. Można płacić w złotówkach (mało korzystnie), kartą nie. Sympatyczna obsługa. Z Pasterki to ledwie trzy kwadranse drogi. Szkoda, że działa jedynie od piątku do niedzieli.
 
* Malá Úpa
 
Horský Hotel Hořec, Dolní Malá Úpa 112. Ocena: 4/5, wizyta: 2018.
Przyzwoite jedzenie i w dobrych cenach (jak na Malą Upę). Sympatyczna obsługa. Z piw warto polecić jedynie Krkakonosa.

Jelenka, Horní Malá Úpa 122. Ocena: 4/5, wizyta: 2018.
Prywatne schronisko tuż przy granicy. Jedzenie smaczne, podobnie jak piwo (z browaru Trautenberk), jednak cenowo wyżej niż w wiosce. Zazwyczaj też jest tu bardzo tłoczno.
 
Krmelec u Kraví hory, Dolní Malá Úpa 72. Ocena: 4/5, wizyta: 2020.
W przeciwieństwie do innych obiektów tu w środku było kompletnie pusto! Piwo drogie, jak wszędzie w Upie - 50 koron. Można się było ogrzać przy kominku. Obsługa ok, choć niezbyt szybka.

Pivovar Trautenberk, Dolní Malá Úpa 8. Ocena: 3/5, wizyta: 2020.
To co najważniejsze czyli smaczne piwo, zwłaszcza APA! Z jedzeniem już gorzej: za pierwszym razem chleb ze smalcem pycha, wyglądające na świeżutkie pieczywo, za kolejnymi chleb był wręcz zamarznięty! Także smażony ser raczej średni. Zdarza się, że obsługa nie pozwala usiąść przy pustym stoliku, chociaż rezerwacja jest dopiero za dwie, trzy godziny. Tłoczno i drogo.
 
Pec pod Sněžkou

Chalupa na Rozcestí, Pec pod Sněžkou 247. Ocena: 4/5, wizyta: 2019.
Budynek raczej szpetny. Z racji lokalizacji dużo ludzi. Ceny dość wysokie, choć bywają wyższe u konkurencji. Ale jedzenie smaczne, porcje spore, nie narzekaliśmy.
 
Luční bouda, Pec pod Sněžkou 203. Ocena: 3/5, wizyta: 2020.
Bardzo drogo. Piwo z własnego browaru smaczne, ale mały kufel za 70 koron to chyba przesada. Obsługa niezbyt się interesuje gośćmi ze skromnymi portfelami i z plecakami. 
 
Lyžařská bouda, Liščí hora 189. Ocena: 4/5, wizyta: 2019.
Ceny wysokie jak wszędzie dookoła. Ładny budynek z widokami na okolicę, jest taras oraz... basenik na zamoczenie nóg w potoku.
 
Poštovna na Sněžce. Ocena: 4/5, wizyta: 2019.
Budynek czeskiej poczty na samym szczycie Śnieżki. Można tu kupić napoje (również piwo, grzane wino, spirytualia), a także zjeść coś skromnego. Mało miejsca i brak toalety, ale to tak lepsza alternatywa do zamkniętego obiektu w Polsce.
 
Výrovka, Pec pod Sněžkou 204. Ocena: 3/5, wizyta: 2020.
Jeden z najbrzydszych obiektów w Karkonoszach. Wysokie ceny, chłodno nawet w zimie. Smaczne piwo i inne napoje, polecam zwłaszcza imbirowy, stawia na nogi. 
 

* Police nad Metují

Chata Hvězda, Hlavňov 82. Ocena: 3/5, wizyta: 2024. 
Dopiero za którymś podejściem udało mi się trafić na otwarte drzwi, bo albo nieczynne albo impreza. Dość drogo, mało miejsca w środku, krótkie godziny pracy, a na plus to ciekawy drewniany wystrój. 

* Špindlerův Mlýn (Szpindlerowy Młyn)
 
Hotel VZ Malý Šišák, Malý Šišák. Ocena: 4/5, wizyta: 2019.
Cenowo bardzo przyzwoicie, jedzenie dość smaczne, szkoda, że z piw tylko sikacze. Ładny wystrój. Opis ten jest jednak już tylko archiwalny, pensjonat został przebudowany do hotelu i zapewne podniósł się standard oraz ceny (kiedyś była to tańsza alternatywa do hotelu na granicy).
 
Labská bouda. Ocena: 3/5, wizyta: 2018.
Ogromna, szpetna konstrukcja. Drogo, ale mają smaczne piwo z własnego browaru. 
 
Martinova bouda. Ocena: 5/5, wizyta: 2019.
Smaczne jedzenie i piwo. Sympatyczna obsługa. Jedno z niewielu schronisk po czeskiej stronie Karkonoszy, gdzie z plecakiem nie czułem się jak intruz. Ceny średnie, raczej niższe niż u konkurencji.

Moravská bouda, Špindlerův Mlýn 90. Ocena: 3/5, wizyta: 2019.
Bardziej hotel niż schronisko. Dość drogo, obsługa pozostawia nieco do życzenia i krzywo patrzy na turystów z plecakami. Smaczne piwo.
 
* Svoboda nad Úpou
 
Narodni Dům, nám. Svornosti 470. Ocena: 5/5, wizyta: 2023.
Spelunka przy drodze, kilka ławek na zewnątrz i sporo miejsca w środku. Piwo za 25 koron (Krakonoš)! Miła obsługa.

 
* Suchý Důl

Hospoda Slavný, Slavný 4. Ocena: 5/5, wizyta: 2018.
Fajne miejsce na przerwę - smaczne piwo za jedyne 20 koron, jest też czasem jakieś skromne jedzenie. Klimat typowo spelunkowy.
 
* Žacléř
 
Skol Cafe, Rýchorské nám. 13. Ocena: 5/5, wizyta: 2019.
Niby kawiarnia, a goście przychodzą głównie na piwo. W piątkowe wczesne popołudnie był to jedyny (!) lokal w miasteczku, który miał otwarte drzwi. Miła pani i ta cena - 20 koron - za kufelek to jest duży plus!

* Liberecki kraj
 
* Liberec

Pivny bar Azyl, Široká 302. Ocena: 5/5, wizyta: 2019.
Rockowo-punkowy bar w (na pierwszy rzut oka) szemranej dzielnicy, lecz blisko centrum. Dobra muzyka, dobre piwa z małych browarów.
 
Restaurace Kotelna, Vítězná 15. Ocena: 5/5, wizyta: 2019.
Smaczne czeskie jedzenie w dobrych cenach, takowe też piwo. Obsługa bez zastrzeżeń. Niedaleko Muzeum Techniki.

Restaurace Plzeňka - Duli, Moskevská 13. Ocena: 5/5, wizyta: 2019.
Smaczne jedzenie i piwo, obsługa sprawna. Nie mam większych zastrzeżeń. Czasem w weekendy tłumnie.
 
* Morawsko-śląski kraj
 
* Bílá
 
Horská chata Třeštík, Bílá 71. Ocena: 3/5, wizyta: 2024.
Bufet, a nie żadne schronisko górskie, zazwyczaj można posiedzieć tylko na zewnątrz. Krótkie godziny otwarcia (przeważnie 10-16). Jedzenie smaczne, ceny turystyczne. Sympatyczna obsługa, toaleta w budynku.

Masarykova chata na Beskydě, Bílá 039. Ocena: 4/5, wizyta: 2018.
Ulokowana na samej granicy ze Słowacją. Z zewnątrz zupełnie nijaka, w środku nawet sympatycznie. Obsługa ok, jedzenie dość znośne. Widok na Lysą horę.
 
* Bohumín (Bogumin)
 
Hostinec TJ Viktorie Bohumín, Slezská 116. Ocena: 5/5, wizyta: 2022.
Gospoda w Starym Bohuminie. Typowa, czeska piwiarnia pełna kolorytu, turystów raczej tu nie spotkamy. Oprócz knajpy jest tu także punkt przyjmowania zakładów sportowych. Otwierana niezbyt wcześnie, bo przeważnie od 14-tej.

* Bohušov

Bistro GARÁŽ, Bohušov 17. Ocena: 5/5, wizyta: 2020.
To właściwie budka z jedzeniem i piciem na podwórzu, ale posiada stoliki, ławeczki, toalety. W menu głównie burgery (nie kosztowaliśmy), piwo smaczne, obsługa przyjemna. Jedynie na ciepłe miesiące.
 
* Bystřice (Bystrzyca)
 
Koliba, Bystřice 1071. Ocena: 5/5, wizyta: 2022.
Położona w przysiółku Paseky, niedaleko jest parking i przystanek autobusowy. Miło, fajna obsługa, smaczne piwo z browaru w Vojkovicach. Nie jadłem, ale w menu widzieliśmy głównie pizzę.
 
Restaurace Z+Z, Bystřice 119. Ocena: 5/5, wizyta: 2022.
Przy głównym rondzie, wejście od podwórza. Spory obiekt przypominający w środku kościół. Obsługa sympatyczna. Jedzenie smaczne, choć wybór tylko z kilku dań menu obiadowego (cena do 100 koron). Otwierane o 11-tej, w drugiej części budynku piwiarnia czynna od 14-tej.
 
* Český Těšín (Czeski Cieszyn)
 
Pod Věží, Alšova 578/1. Ocena: 5/5, wizyta: 2022.
Knajpka na przeciwko wiaduktu, kilka minut od dworca głównego. Jako jedyna mi znana w centrum działa już od 6-tej rano. W środku duży telewizor, smaczne piwo, są typowo czeskie zakąski. Serwują też posiłki w postaci menu obiadowego, ale tylko do godziny 15-tej. Turystów brak.
 

Restaurace Nádražní.
Knajpka na dworcu kolejowym, była bardzo sympatyczna, ale obecnie (2022) nieczynna.
 
Restaurace U Vávry, Sokola-Tůmy 4. Ocena: 4/5, wizyta: 2023.
Niedaleko granicy. Niezłe jedzenie, duże porcje, ale ceny nigdy nie należały tu do najtańszych. Lokal dwupiętrowy, ale czasem góra jest zamknięta, nawet jeśli u dołu brak miejsc. Czasem trzeba długo poczekać na obsługę, ale kelnerzy bardzo mili i zaangażowani.
 
Dolní Lomná (Łomna Dolna)
 
Chata Kamenitý, Dolní Lomná 161. Ocena: 5/5, wizyta: 2020.
Prywatne schronisko, choć może bardziej restauracja. Przyzwoite jedzenie i smaczne piwo, ceny normalne. Ładne widoki. Z racji łatwego dostępu bywa tu tłoczno, zwłaszcza w weekendy.

Kamenná chataDolní Lomná 148. Ocena: 4/5, wizyta: 2022.
Punkt noclegowo-restauracyjny, można go nazwać schroniskiem. Karmią smacznie, niezłe piwo, ceny średnie jak na góry. Miła obsługa. Najmniej zatłoczone miejsce z trzech sąsiadujących obok siebie obiektów turystycznych.

Turistická chata Severka, Dolní Lomná 277. Ocena: 2/5, wizyta: 2022.
Zawsze są tu jakieś problemy: albo tak tłumnie, że nie można wejść, albo sprzedają jedzenie tylko w budce zewnętrznej, albo uprzejmie informują gości, że publiczna toaleta jest w dolnej stacji wyciągu (czyli jakiś kilometr... niżej).

* Frenštát pod Radhoštěm

Restaurace Havrlant, Horní 28. Ocena: 5/5, wizyta: 2021.
Wbrew nazwie nic tu nie zjemy, ale to świetne miejsce na wypicie piwka - typowa gospoda z lokalsami, obsługa sympatyczna.

* Hrádek (Gródek)
 
Chata Hrádek, Hrádek16. Ocena: 4/5, wizyta: 2023.
Obiekt w domu mieszkalnym przy szlaku na Filipkę. W środku miły wystrój, ciepło nawet w zimę. Zupy w porządku, piwa również.
 
* Hrčava (Herczawa)
 
Hospůdka U Sikory, Hrčava 6. Ocena: 4/5, wizyta: 2023.
Jedyny czynny lokal w styczniową sobotę. Cenowo dość przyzwoicie, jedzenie jadalne, choć bez szału (ale świetna czosnkowa), ogólnie to całkiem sympatycznie, obsługa też. Należy się nastawić na dużą ilość ludzi, w tym z Polski.

 
* Hodslavice
 
Express. Ocena: 3/5, wizyta: 2021.
Dziwne miejsce - to przydrożny bar w formie uciętego na pół barakowozu. Otwarty był rano, ale już w południe go zamykano. Dostępne jedynie ze trzy stoliki zewnętrzne (a więc jedynie przy dobrej pogodzie), przy jednym siedzieli znajomi sprzedawczyni, mocno już wcięci. Do picia piwu butelkowe i sznapsy. Toaleta z tyłu, w osobnym budyneczku.

* Horní Lomná (Łomna Górna)
 
Kolářova chata Slavíč. Ocena: 3/5, wizyta: 2020.
Schronisko z przedwojenną historią, ale działał tylko bufet i wydawał posiłki na zewnątrz, przez okienko. Niestety, najprawdopodobniej już nie istnieje, a jego rolę przejął nowy wypasiony budynek stawiany po sąsiedzku.
 
* Hostašovice
 
Hospoda na Domoracu, Hostašovice 80. Ocena: 5/5, wizyta: 2021.
Knajpka na dworcu, w piwnicy od strony lasu. Bardzo fajne miejsce, popularne wśród rowerzystów i turystów. Smaczne sery i piwo, specyficzny właściciel. Można również siedzieć pod parasolami na zewnątrz.
 

Jindřichov

Hospůdka U Pepana, Jindřichov 438. Ocena: 5/5, wizyta: 2024. 
Połączenie restauracji i gospody, całkiem sympatycznie. Położony przy głównej drodze, zaraz obok przystanku autobusowego. Piwo od 39 koron, zupy od 50 koron, dania główne od 150 koron. W tygodniu klientela to przeważnie miejscowi, zaglądają na obiady w czasie pracy i piwo wieczorem. Często pojawiają się ludzie z psiakami.
 

* Krnov (Karniów)
 
Bar Slezský, nám. Hrdinů 22. Ocena: 4/5, wizyta: 2021.
Lokal w kamienicy, my siedzieliśmy w ogródku z dużym telewizorem. Jedno z dłużej otwartych miejsc w Krnovie.

Nádražní restaurace, Nádražní 1096. Ocena: 5/5, wizyta: 2021.
W budynku dworca. Można tu zjeść smacznie i w dobrej cenie, zwłaszcza jeśli zdążymy na menu obiadowe. Miła obsługa, fajny klimat, słowem - warto zajrzeć.


Tipsport bar, Albrechtická 35. Ocena: 5/5, wizyta: 2021.
Bar połączony z punktem przyjmowania zakładów. Dużo motywów nawiązujących do sportów.. Na zewnątrz niewielki ogródek. Kilka standardowych piw w dobrej cenie. Zaraz obok sklep rowerowy i market.

* Kunčice pod Ondřejníkem

Pivovarská Hospůdka, Kunčice pod Ondřejníkem 315. Ocena: 5/5, wizyta: 2021.
Browar restauracyjny tuż obok dworca kolejowego. Smaczne piwo, smaczne jedzenie, cenowo niezbyt tanio, ale to nie komercyjna, masowa produkcja. Oczywiście można ich produkty kupować na wynos.


* Lichnov
 
Restaurace Kulturní Dům, Lichnov 378. Ocena: 4/5, wizyta: 2021.
To raczej pizzeria niż restauracja, ale w środku sympatycznie. Miła i urodziwa kelnerka.

Restaurace U Kapličky, Lichnov 222. Ocena: 2/5, wizyta: 2021.
Nazwa również jest myląca, bo jedzenia nie widzieliśmy. Niemiła, zafuczała kobieta za barem, nawet nie siliła się udawać, że jesteśmy tam mile widziani. Piwo w porządku.
 
* Liptaň
 
Restaurace u Adama, Liptaň 5. Ocena: 4/5, wizyta: 2020.
Wbrew nazwie nie oferowali żadnego ciepłego jedzenia, stąd obniżona ocena. To po prostu piwiarnia, ale sympatyczna.
 
Malá Morávka

Barborka, Malá Morávka 269. Ocena: 3/5, wizyta: 2022.
Schronisko pod Pradziadem, ale trochę tu mniej ludzi, bo nieco z boku. Ceny nawet nie tak wysokie jak się spodziewałem, wiec za to plus. Porcje małe - minus. Jak dla mnie smakowo przyzwoite. Duży minus za płatne toalety nawet dla klientów.

Chata Sabinka, Malá Morávka 283. Ocena: 2/5, wizyta: 2024.
Obiekt przy samym parkingu do którego dojeżdżają autobusy pod Pradziad. Niestety, jest drożej nawet niż w sąsiednim hotelu! Na plus: smaczna zupa z ciecierzycy i bezpłatna toaleta dla klientów (trzeba pobrać specjalny chip).

Město Albrechtice 

Hospůdka Pod Lipami, B. Němcové 207. Ocena: 4/5, wizyta: 2023.
Knajpka niedaleko nowego pałacu. Otwierana dopiero po południu, byłem jedynym klientem. Miła obsługa, nowoczesny wystrój, piwo nieco ponad 30 koron.
 

Santos Bar, Českých Legií 534/9. Ocena: 4/5, wizyta: 2023.
Sympatyczna spelunka czynna od rana. Utopenec za 30 koron, piwo za 30-35. Lokalny koloryt pijaczków i Cyganek, z telewizji leci dobra muzyka.
 
* Morávka

Chata Na Kotaři, Morávka 373. Ocena: 1/5, wizyta: 2022.
Prywatne "schronisko", a właściwie bufet, lubiący być zamknięty nawet w godzinach, w których właściciele deklarują, że działają. Lepiej nie planować tu przerwy, bo można nadziać się na zamknięte drzwi. 
 
* Metylovice

Roubenka Ondřejníček, Ondřejník. Ocena: 4/5, wizyta: 2019.
Bufet pod szczytem Ondřejníka. Całkiem jadalne jedzenie, smaczne piwo z małego browaru, więc droższe niż sikacze. Sympatyczna obsługa. Na minus - zamykany kluczem kibelek i z sali jadalnej trzeba chodzić naokoło do okienka aby coś zamówić. Można tu dojechać samochodem i jest otwarte nawet w poniedziałki, co w czeskich górach stanowi rzadkość.
 
* Mosty u Jablonkova (Mosty koło Jabłonkowa) 
 
Horská chata Skalka. Ocena: 2/5, wizyta: 2022.
Obiekt tytułujący się schroniskiem, w dodatku należy do Klubu Czeskich Turystów. A jednak nie działa codziennie, a jeśli już to tylko deklaratywnie od 9 do 17. Dodatkowo podczas ostatniej wizyty okazało się, że nie można było legalnie usiąść w środku bez... rezerwacji stolika, nie sprzedawano też takim osobom jedzenia! Powód? Właściciel zrobił sobie imprezę i stołować mogli się tylko wybrani goście. Porażka, tym bardziej, że wcześniejsze wspomnienia mam dobre. 
 
* Nýdek (Nydek)
 
Chata Filipka. Ocena: 3/5, wizyta: 2023.
W górach, w przysiółku Filipka. Popularne miejsce spacerowe, tłoczne w weekendy. Menu ograniczone, mam też wrażenie, że z powodu ilości turystów jedzenie nie zawsze jest tak smaczne, jak być powinno. Czynne jedynie do 17-tej, a często zamykają nawet o kilka godzin wcześniej!

Horská chata Čantoryje. Ocena: 2/5, wizyta: 2021. 
Dawne schronisko pod Wielką Czantorią, obecnie trudno ten obiekt jednoznacznie określić - nazwijmy go bufetem. W weekendy sporo tu ludzi, zwłaszcza z polskiej strony. Jedzenie dość przyzwoite, ceny także, mają piwo z browaru w Wojkowicach, ale wszystko psuje fakt, iż... nie posiadają toalety. Kiedyś była płatna, teraz ją zamknięto "chwilowo", ale trwa już to miesiącami. Czy ludzie mają za potrzebą łazić w krzaki? Można płacić w złotówkach. 
 
Hospůdka Kolibiska. Ocena: 4/5, wizyta: 2022.
Gospoda w dolinie, na końcu drogi od Nydka, przy szlaku prowadzącym na Mały Stożek. Miejsce specyficzne, wystrój niemal muzealny, smaczne piwo w dobrej cenie, są też zakąski. Dziwne godziny otwarcia, maksymalnie do 18-tej.

Nýdecká Bouda. Ocena: 4/5, wizyta: 2021.
Spelunka w centrum wioski, obok głównego skrzyżowania. Po sąsiedzku parking (płatny w weekendy). Zjeść tu nic nie zjemy, bogaty wybór napitków. Już od rana pełna spragnionych miejscowych.

* Osoblaha (Osobłoga)

Cafe & Bar VeMi, Na Nám. 176. Ocena: 4/5, wizyta: 2020.
Na rynku, wśród socrealistycznych bloków. Połączenie kawiarni i baru, z naciskiem na to drugie. Dobre miejsce do odpoczynku w czasie upalnych dni.
 
Restaurace Nostalgie, Krátká 146. Ocena: 5/5, wizyta: 2020.
Zgodnie z nazwą rzeczywiście można tu odbyć małą podróż w czasie, ale tak wygląda wiele czeskich knajp. Restauracja posiada spory wybór posiłków, jadłem tu mocną, porządną czosnkową, posiadają też menu obiadowe. To chyba najlepsze miejsce na posiłek w miejscowości (choć za dużego wyboru nie ma).

* Ostrava (Ostrawa)

Dřysty v kisni, Wattowa 10. Ocena: 4/5, wizyta: 2021.
Speluna z dużym ogródkiem, niedaleko głównego dworca. Bywa tu sporo Cyganów, ale klimat niezły.
 
Herna Satelit Bar, Nádražní. Ocena: 3/5, wizyta: 2021.
Nieduża spelunka rzut beretem od głównego dworca. Niezbyt czysto, ciasno, obsługa nie zawsze jest trzeźwa, ale miłośnicy swojskości będą zachwyceni. 
 
* Pitárné
 
Hospůdka pod kostelem (Hospoda L. Kucerik), Pitárné 28. Ocena: 5/5, wizyta: 2020.
Knajpka mieszcząca się w wiejskim domu kultury - w ciepłych miesiącach rozstawiane są stoliki na zewnątrz, zawsze pełno tu miejscowych i rowerzystów; mieliśmy miłą integrację. Obsługa też w porządku, bogaty wybór alkoholi.

* Třinec (Trzyniec)

Javorový vrch chata, Tyra 58. Ocena: 4/5, wizyta: 2023.
Schronisko ładne (najstarsze w tej części Beskidów), ludzi w weekendy sporo, ceny wysokie, ale obsługa szybka i jedzenie znośne.

* Trojanovice
 
Bufet u koliby. Ocena: 3/5, wizyta: 2024.
Bufet na przełęczy Pustevny. Brak toalety, braki w menu, średnio fajnie.

Chata Velký Javorník. Ocena: 4/5, wizyta: 2017.
Schronisko na szczycie góry o takiej samej nazwie - formalnie, bo w rzeczywistości nie ma tam noclegów, a więc to jedynie bufet. Nie działa w poniedziałki, zamykane już o 17-tej. Mocno popularne. W środku było jednak miło, niezłe jedzenie i napitki.

Občerstvení Na Pustevnách, Trojanovice 660. Ocena: 4/5, wizyta: 2021.
Bufet w pobliżu przełęczy Pustevny, jeden z wielu. Nie napiszę nic o jedzeniu, ale otwierali się wcześnie, piwo było smaczne, odpowiednio spienione i niezbyt drogie, właściciel sympatyczny, a z głośnika leciała wpadająca w ucho muzyka. Sporo ławek na zewnątrz pod parasolami.

* Úvalno

Restaurace Kovárna. Ocena: 5/5, wizyta: 2021.
Gospoda, a nie restauracja, ale mają proste posiłki na ciepło, np. kiełbaski z chlebem i musztardą. Smakowały wybornie. Świetny, lokalny klimat, miła obsługa. Przy drugim głównym skrzyżowaniu wioski (z drogą 460).

* Vojkovice (Wojkowice)
 
Pivovar Koníček (Hostinec a pension U Koníčka). Ocena 5/5, wizyta: 2024.
Mój ulubiony mały, czeski browar z restauracją. Nie jest tu najtaniej, ale jedzenie zazwyczaj bardzo smaczne i porcje duże. Kilka lanych piw na kranie, zawsze też coś sezonowego. Można (a nawet trzeba!) kupować piwo na wynos, w plastikowych butelkach.

Vyšní Lhoty 
 
Chata Prašivá, Vyšní Lhoty 200. Ocena: 4/5, wizyta: 2022.
Schronisko z charakterystyczną wieżą. Ładny, drewniany wystrój, jest sympatycznie, obsługa miła. Jedzenie w normie, ceny średnie w kierunku wysokich. W weekendy cierpi na nadmiar popularności.

* Ołomuniecki kraj
 
* Javorník

Restaurace Bukurešť, Míru 526. Ocena 3/5, wizyta: 2019.
W środku sympatycznie, ale długo musimy czekać na piwo, a jedna trzecia to piana. Jeśli komuś się spieszy, to raczej nie tu.

* Jeseník (Jesionik) 
 
Knajpa nadražní. Ocena: 5/5, wizyta: 2021.
Obiekt zlokalizowany w budynku dworca - niezwykle sympatyczny. Tanie piwo, jedzenie smaczne, lecz tylko to, co akurat przygotuje właściciel, czyli zazwyczaj mamy jedną zupę i jedno drugie danie. Na minus - toaleta na zewnątrz, musimy pobrać klucz. Dobre miejsce podczas oczekiwania na pociąg; otwarte od 11-tej do 21-szej. 


Minipivovar Jeseník, Otakara Březiny 1369. Ocena: 5/5, wizyta: 2021.
Knajpa przy niedużym browarze w okolicy, która niektórym po ciemku może wydać się niezbyt ciekawa. Zazwyczaj są cztery lane piwa w dobrych cenach oraz typowe barowe przegryski na zimno. Latem można posiedzieć w podwórzu. Ogólnie - bardzo fajne i nieturystyczne miejsce.

Restaurace U Radnice, Masarykovo nám. 157. Ocena: 3/5, wizyta: 2021. 
Lokal na samym rynku, jak nazwa wskazuje - obok ratusza. Nowocześnie i zupełnie bez klimatu. Jadłem tylko czosnkową - średnia w smaku. 

* Kouty nad Desnou
 
Hotel Červenohorské Sedlo, Kouty nad Desnou 80. Ocena: 5/5, wizyta: 2019.
Wpadłem rano do hotelowej restauracji na piwo: ceny normalne, obsługa sympatyczna.
  
* Loučná nad Desnou 
 
Bar Lyžárna, Loučná nad Desnou 30. Ocena: 3/5, wizyta: 2022.
Knajpa przy ośrodku narciarskim. Najdroższa zupa jaką jadłem w Czechach (80 koron), ale smaczna. Ładny wystrój, obsługa średnia. 

Švýcárna. Ocena: 2/5, wizyta: 2024.
Schronisko niedaleko Pradziada, choć ceny noclegów to raczej hotelowe. Piwo drogie (ponad 50 koron) i tylko Pilsner. Jedzenia dawno nie kosztowałem, ale najtańsze nie było. W 2024 roku piwo już od 60 koron (średni Radegast), zupa czosnkowa obok czosnku nawet nie stała.
 
* Mikulovice    
 
Restaurace Neptun, Nádražní 527. Ocena: 5/5, wizyta: 2023.
Wbrew nazwie to knajpka, nie restauracja. Z jedzenia jedynie przygryzki i utopenec. Klasyczny wystrój i klimat, fajne towarzystwo i obsługa.
 
Pohoda,  Hlavní 239. Ocena: 5/5, wizyta: 2024.    
Restauracja w centrum, przy skrzyżowaniu. Miły lokal, obsługa w porządku, można płacić kartą. Jedzenie w cenach umiarkowanych (jak na dzisiejsze czasy), w tygodniu menu obiadowe (do 14-tej). Karmią smacznie, porcje duże, może tylko czosnkowa niezbyt ciepła i czosnek z granulatu. Lany Gambrinus 11 (30 koron) i Radegast 10 (26 koron). Menu również po polsku, choć tłumaczenie bywa zawodne. Pierwszy raz jadłem "placek w stylu węgierskim", ale... bez mięsa 😏 - znakomity zresztą. W 2024 wzrost cen piwa o podwyżkę VAT plus kilka koron, droższe również jedzenie, ale bez tragedii. Czynne przez cały tydzień.        

Občerstvení Na Mýtince, Muna. Ocena: 5/5, wizyta: 2023.
Zaskakujące położenie na terenie dawnego terenu wojskowego! Pośród niczego można kupić sobie piwo i przegryzki. W zestawie co najmniej dwa koty 😏. Raczej nie działa w zimę.
 
 
* Mostkovice
 
Autokemp Přehrada Mostkovice, Mostkovice 1164. Ocena: 5/5, wizyta: 2018.
Bufet na kempingu, dostępny dla wszystkich. Lane piwo, przekąski, a w okresie letnim także grill. Bardzo klimatycznie i sielsko.

Bistro u čápa, Gen. Kraváka. Ocena: 3/5, wizyta: 2018.
Dobre jedzenie z grilla, ale droższe niż np. na kempingu, do tego baaardzo długi czas oczekiwania (my czekaliśmy co najmniej 40 minut, nikt nas o tym nie uprzedził).

Na golfu, K Výpusti 496/9. Ocena: 4/5, wizyta: 2018.
Bufet z piwem pod zaporą. Sympatycznie.

* Ramzová 

Chata Jiřího na Šeráku. Ocena: 3/5, wizyta: 2019.
Schronisko z historią, ładne widoki i wystrój. Jest tu jednak drogo, zimą bywa zimno i dość często można trafić na zamknięte drzwi (zwłaszcza poza weekendem). Obsługa i jedzenie w porządku.
 
Chata Ramzovské sedlo, Ramzová 302. Ocena: 3/5, wizyta: 2021.
Przyjemnie w środku, miła obsługa, ale drogo, ceny wyższe nawet niż w hotelu.

Hotel Andromeda, Ramzová 36. Ocena: 3/5, wizyta: 2021.
Wbrew pozorom hotelowa restauracja może być nienajgorszym wyborem: otwierana jest stosunkowo wcześnie i zamykana późno (o 22-giej). Ceny także nie powalają, jadłem tu smaczne topinki. Minus to obsługa, która osoby wpadające na chwilę i plecakowców traktuje z rezerwą, czego wcale nie kryje, a potem i tak domaga się napiwku.

* Rejviz
 
Penzion Rejviz, Rejvíz 29. Ocena: 3/5, wizyta: 2021.
Pensjonat ze słynną restauracją z długą historią i rzeźbionymi krzesłami. Jest drogo, zresztą to obiekt nastawiony głównie na turystę, który zje wszystko, bo znajduje się w znanym miejscu. Osoby wpadające na piwo albo z plecakiem nie zawsze są witane z otwartymi rękami.

* Skorošice

U Hamplů. Ocena: 5/5, wizyta: 2020.
Gospoda przy głównej drodze, siedzieć można zarówno w budynku, jak i na zadaszonym tarasie. Piwo smaczne, posiłki jadalne, choć bez szału. Oprócz potraw czeskich również pizza. Prawdopodobnie obiekt działa sezonowo, bo dość często pojawia się informacja, że jest zamknięty.

* Šumperk

Pivnice Kotelna, Šumavská 43. Ocena: 4/5, wizyta: 2023. Spory lokal, sporo ludzi, zwłaszcza w weekendy. Organizują potańcówki na wolnym powietrzu, można się pobawić do muzyki.
 
Pivnice Na Zastávce, Temenická 2338. Ocena: 4/5, wizyta: 2023. Sporo stolików na zewnątrz, mniej w środku. Ogródek dla dzieci. Klientela to głównie mieszkańcy pobliskich bloków i domów. Odejmuję jedną gwiazdkę za problemy z płatnością: czasem trzeba było długo szukać odpowiedzialnego za kasę kelnera (właściciela?).
 

Stará Sokolovna, Temenická 2278. Ocena: 5/5, wizyta: 2023.
Generalnie jest to pensjonat, ale prowadzi też restaurację. Bardzo przyjemna obsługa, na kranie Holba, jeśli chcemy przenocować większą grupą i mieć do dyspozycji także posiłki na miejscu, to właśnie tutaj!
 
Taverna „U Shreka“, M. R. Štefánika 819. Ocena: 5/5, wizyta: 2018.
Mój ulubiony lokal w mieście. Właścicielem jest Grek, stąd i nazwa (kiedyś była to "Tawerna u Greka") i grecke potrawy w menu. Ceny średnie, ale stopniowo coraz wyższe. Miła obsługa, raczej mało turystów, dominuje stała ekipa. Latem działa podwórko, a w weekendy bywa tłoczno i może nie być miejsca.

* Uhelná

Hospoda Na Pelnáři, Uhelná 102. Ocena: 5/5, wizyta 2020.
Knajpka z ogrodem, w którym można siedzieć w ciepłych miesiącach. Jedzenia nie kosztowaliśmy, ale piwo było smaczne i tanie. W pobliżu (zaraz za płotem) zalany kamieniołom, który służy jako kąpielisko.

* Vápenná

Pohostinství u Drescherů, Vápenná 97. Ocena: 4/5, wizyta: 2018.
Spelunka z przyjemnym wyglądem i sympatyczną obsługą. W środku stali bywalcy, jest telewizor. Smaczne piwo. Zakaz palenia, więc nie śmierdzimy fajami. Szkoda tylko, że rzadko można coś zjeść, zazwyczaj jedynie przekąski typu chipsy itp.

* Vidnava

Restaurace Modry Jelen, Školní 191. Ocena: 5/5, wizyta: 2020.
Lokal w zabytkowym obiekcie z przyjemnym podwórkiem, zazwyczaj sporo tu rowerzystów. Umiarkowane ceny, smaczne piwo, obsługa w porządku. 

* Zlaté Hory
 
Hostinec Koruna, nám. Svobody 23. Ocena: 5/5, wizyta: 2024.
Jedna z dwóch spelunek położonych obok siebie. Dla fanów klimatu - piwo tanie, w powietrzu specyficzny skiśnięty zapach, toalety z poprzedniej epoki. Zawsze spotkamy tu miejscowych degustantów, obsługa sympatyczna. Ciekawe wnętrza z podcieniami. Cena piwa nadal poniżej 30 koron (w grudniu 2022).
W 2024 roku ceny nieco podskoczyły, najtańsze piwo (Ostravar) kosztuje 32 korony. Za barem po raz pierwszy widziałem Azjatę. Reklamowali się możliwością zjedzenia smażonego sera, ale nie próbowałem.


Pivni bar Lyra, náměstí Svobody 22. Ocena: 4/5, wizyta: 2021.
Druga spelunka, zaraz obok Koruny. Wystrój trochę nowocześniejszy, mniejsza powierzchnia, ale wolę poprzedniczkę.
 
Restaurace U Radnice, nám. Svobody 40. Ocena: 5/5, wizyta: 2020.
Restauracja przy głównej ulicy. Możliwość płatności kartą i w złotówkach. Często goście z pobliskich Głuchołaz. Jedzenie smaczne, choć cenowo nie najtańsza półka.

 * Žulová

Hospůdka u Potoka, Hlavní 176. Ocena: 5/5, wizyta: 2020.
Sympatyczna knajpka z miłą obsługą, smacznymi przegryzkami i przyzwoitymi cenami. Można usiąść na tarasie z widokiem na miejscowość.

* Pardubicki kraj
 
* Pardubice

Pardubická Pivovarka, Palackého třída 250. Ocena: 4/5, wizyta: 2022.
Lokal przy browarze. Trochę się pozmieniało w ciągu ostatnich lat, zbyt nowocześnie jak dla mnie. I wybór piw też kiedyś wydawał się lepszy, ale miło się siedzi...


Pivní Ambasáda, Smilova 335. Ocena: 3/5, wizyta: 2022.
Ceny z kosmosu, biją nawet polskie piwa rzemieślnicze. Podczas wizyty były dostepne jedynie produkty lane z jednego browaru, więc też słabo... Wystrój fajny.

Pivovarská restaurace u Vojtěchů, Pod Lipami 24. Obsługa: 5/5, wizyta: 2022.
Lokal na osiedlu, oddalony nieco od centrum. Smaczne jedzenie i w miarę przyzwoite ceny. Niezłe piwo! Miejsce bardzo popularne, więc zwłaszcza w weekendy mogą być problemy z wolnymi stolikami. Na kartę z menu czekaliśmy dość długo, ale potem już obsługa bez zastrzeżeń...

Restaurace Yi Pin Xiang (Na Haldě), Husova 379. Ocena: 4/5, wizyta: 2022.
Nie jadłem, sle przyszedłem na piwo, bo tylko tu w okolicy można płacić kartą. Mimo nazwy to typowa czeska knajpa wzbogacona przez Azjatów o ich elementy i kuchnię.

* Południowomorawski kraj
 
* Břeclav (Brzecław)

Frankies - pivovarská pivnice, J. Palacha 121. Ocena: 4/5, wizyta: 2022.
Gospoda przy browarze. Piwa smaczne, choć niezbyt tanie. Są przekąski do nich, ale też dość drogie i akurat podczas naszej wizyty ich zabrakło. Działa jedynie po południu.

Lokálka, sady 28. října 244. Ocena: 2/5, wizyta: 2022.
Tuż obok dworca kolejowego, więc tłumy ludzi i baaardzo drogo (słowacki sikacz 50 koron!). Tylko dla desperatów.

Zámecký pivovar Břeclav, Pod Zámkem 625/8. Ocena: 22/5, wizyta: 2022.
To tzw. "bufet pod kominem" obok browaru. Otwarty jedynie przy dobrej pogodzie w ciepłych miesiącach - parasole zewnętrzne oraz przenośna toaleta. Piwo średnie, ale byłoby sympatycznie, gdyby nie pani z obsługi - znudzona, niesympatyczna jędza. Do mocno obniżyło moją ocenę.

 
* Hodonin

Hostinec U Koňa, Havlíčkova 2187. Ocena: 5/5, wizyta: 2022.
Spelunka, ale mają też piwo z małego miejscowego browaru. Ciekawy wystrój z portretami dawnych polityków. Babka zza baru albo była przygłucha, albo muzyka ją zagłuszała.

Kurdský kebab, Národní tř. 713/28. Ocena: 3/5, wizyta: 2022.
Normalnie nie stołuję się w takich miejscach u Czechów, ale w niedzielny wieczór była to jedyna opcja. Porcje spora, można było płacić kartą, dość smaczne, choć u jednej osoby nastąpiło później zatrucie pokarmowe.

Minipivovar Kunc, Národní tř. 264. Ocena: 5/5, wizyta: 2022.
Restauracja przy browarze. Piwo smaczne, ale bez eksperymentów (ceny 40 koron i więcej). Jedzenie pyszne, duże porcje, ceny średnie i wyższe. Sporo ludzi, także nieliczni turyści. Obsługa czasem nie wyrabiała. Brak możliwości płacenia kartą. Fajny klimat.


Nádražní Restaurace, Wilsonova 480. Ocena: 3/5, wizyta: 2022.
Knajpa dworcowa, czynna w bardzo dziwnych godzinach (do południa lub niewiele dłużej). Piwo Staropramen, napitki i knedliki sprzedawane na wynos, popularne wśród miejscowych. Brak własnej toalety.

Pivnice, Cihlářská čtvrť 3837/21. Ocena: 2/5, wizyta: 2022.
Nie wiem czy ten lokal ma jakąś nazwę - to speluna na osiedlu, między blokami i sklepami. Czynna długo, klimat bardzo swojski, ale piwo tragiczne w smaku!

Praha (Praga)

BeerGeek Bar, Vinohradská 988/62. Ocena: 3/5, wizyta: 2021.
Pub z kilkudziesięcioma lanymi piwami i wysokimi - nawet jak na stolicę - cenami. Dominują tu młodzi ludzie i cudzoziemcy, a obsługa chyba nie lubi używać czeskiego.
 
Havelská Koruna, Havelská 501/23. Ocena: 5/5, wizyta: 2021.
Zaprzeczenie tezy, że w centrum Pragi nie można zjeść smacznie, po czesku i w niezłej cenie. Tu można! Dostajemy na wejściu kartkę, na której panie z obsługi zaznaczą numery potraw, które sobie wybraliśmy - płacimy przy wyjściu. Stołują się tu zarówno turyści, jak i miejscowi. Jedynie lany Pilsner średnio smaczny.

Hostinec U Vodoucha, Jagellonská 2426/21. Ocena: 5/5, wizyta: 2021.
Restauracja w klasycznym stylu, znana też wśród turystów z zagranicy. Cenowo niezbyt tanio, ale jedzenie niezłe. Piwo z różnych małych browarów. Niestety, dostałem informację, że lokal został zamknięty.

Pivovar U Tří růží, Husova 232/10. Ocena: 3/5, wizyta: 2021.
Browar w centrum. Napiszę tak: piwo niezłe, wystrój fajny, ale pomysł, aby przy stolikach mogli siedzieć tylko ludzie konsumujący jedzenie, a reszta przy barze, jest kretyński!

Restaurace U Dandů, Slezská 552/4. Ocena: 5/5, wizyta: 2021.
Mimo nazwy bardziej pasowałoby określenie spelunka. Sympatyczne miejsce na Vinohradach, lekko zafuczały kelner, tylko miejscowi, smaczne zakąski i pijalny Gambrinus. Ceny normalne (czyli jak na Pragę niskie).

Vinohradský Burger Bar, Vinohradská 1241/67. Ocena: 4/5, wizyta: 2021.
Niby burgerownia, ale mieli normalne czeskie jedzenie i zestawy obiadowe. Stylizacja na klasyczną gospodę, w ciągu dnia pustki. Piwo z małego browaru.
 
Vinohradský pivovar, Korunní 2506/106. Ocena: 4/5, wizyta: 2021.
Rzemieślniczy browar na Vinohradach. Nowocześnie, młodzieżowo i tłocznie. Piwo niezłe, dostępne również w sklepach. Ceny średnio-wysokie.


* Ustecki kraj

* Litoměřice (Litomierzyce)
  
Biskupský pivovar U sv. Štěpána, Komenského 748/4. Ocena: 5/5, wizyta: 2020.
Browar restauracyjny w dawnym domu diecezjalnym. Piwo niezłe, jedzenie smaczne i - w czasie wizyty, w dobrych cenach. Obsługa w porządku, więc nic, tylko polecić.

Hospoda Mariánská (Pivnice Holba), Mariánská 98/2. Ocena: 3/5, wizyta: 2020.
To propozycja dla tych, którzy przekładają klimat prawdziwej piwiarni nad czystość i olśniewający zapach. Piwo lekko skiśnięte, ale nadal smaczne, atmosfera jak w dobrym filmie. 
 
Jidelna U Draka, Mírové nám.. Ocena: 4/5, wizyta: 2020.
Bar mleczny na rynku, czynny tylko do popołudnia. Zawsze pełno tam miejscowych, bo to dobre miejsce na śniadanie i obiad. Posiłki z typowej czeskiej kuchni, są też różnego rodzaju kanapki i przekąski, a także piwo. Jedyny minus - aby skorzystać z toalety trzeba poprosić o klucz w bufecie.


Kafe doma, 30, Mírové nám.. Ocena: 5/5, wizyta: 2020. 
Kawiarnia, bardzo popularna zwłaszcza w weekendowe poranki, wtedy trudno o wolne miejsce. Atmosfera nieco snobistyczna, ceny niezbyt niskie, ale śniadania znakomite.

Minipivovar Labuť, Zítkova 784/5. Ocena: 5/5, wizyta: 2020, aktualizacja: 2022.
Mały browar w podwórzu ze smacznym piwem i przekąskami - niestety, doszły mnie słuchy, że z końcem 2021 roku został zamknięty 😓
 
Music Bar Baronka, Lidická. Ocena: 1/5, wizyta: 2020. 
Knajpa muzyczna, przez okna wygląda ciekawie, ale kilka prób wejścia zakończyło się niepowodzeniem. Raz - że wiecznie brak miejsc, dwa - przy drzwiach ZAWSZE stało jakieś towarzystwo wzajemnej adoracji, wypity/przyćpane, niezbyt przyjazne i zaczepiające obcych. Omijać!

Original Budvarka restaurace a pivnice, Lidická 58/13. Ocena: 4/5, wizyta: 2020. 
Wystrój nowoczesny. Jedzenie smaczne, za to na piwie się nieco zawiodłem, bo sądziłem,  że znajdę tu coś niestandardowego, a zastałem jedynie podstawowe wersje. Co ciekawe - wieczorami pusto, za to w ciągu dnia pełno (zapewne ludzie przychodzą na obiad). 

Restaurace U Zlatého BažantaMírové nám. 21. Ocena: 3/5, wizyta: 2020.
Restauracja na rynku, w piwnicy. Drogo, obsługa niezainteresowana klientami, ale posiłki jadalne. 

Vinný šenk, Mírové nám. 2. Ocena: 4/5, wizyta: 2020. Ocena: 4/5, wizyta: 2020.
Połączenie sklepu winiarskiego i spelunki! Można tam kupić i spożyć na miejscu albo wziąć ze sobą. Sympatycznie, szkoda tylko, że oficjalnie zamykane już o 17-tej. Nie wiem, czy aktualnie nadal działa. 

* Wysoczyna
 
* Telč (Telcz)
 
Panská restaurace a pivovar Telč, Slavatovská 86. Ocena: 3/5, wizyta: 2022.
Duży kompleks rekreacyjno-hotelowy w dawnym folwarku (?). Restauracja jest niezbyt duża, a do tego większość stolików bywa zarezerwowana, tylko zupełnie nie wiem czemu: piwo jest przeciętne, ceny - zwłaszcza jedzenia - bardzo wysokie (nawet przy aktualnej inflacji - dania główne od 250 koron, zakąski od 165 koron), a do kufla nigdy nie leją do kreski, tylko zawsze brakuje, czasem sporo. Piwo po 39-46 koron. Ocena na trzy i tak trochę zawyżona.

Pivnice Telč, Svatoanenská 53. Ocena: 5/5, wizyta: 2022.
Bardzo sympatyczna spelunka, która choć wygląda nowocześnie, to klimat ma starej, czeskiej piwiarni: wesołe, wstawione towarzystwo w każdym wieku, uśmiechnięta barmanka, która już przy drugiej wizycie pamięta, co zamawiałeś, niezłe piwo i nadal przyzwoite ceny (od 32 koron), spory wybór spirytualiów. Do tego zakąski i można zamówić pizzę. Na minus - w kiblu nie można się zamknąć na klucz, ani przytrzymać drzwi 😏.

Pivnice U Ještěra, Na Posvátné 181. Ocena: 2/5, wizyta: 2022.
Klimat starych czasów, smaczne piwo (Černá Hora), starzy bywalcy i jest tylko jeden problem - to lokal dla palących! Na drzwiach wisi kartka, że obecnie to "zamknięty klub dla palaczy, wejście za zgodą barmana", co ma rozwiązywać komplikacje prawne. Szkoda, bo momentami siedziało się znakomicie, ale potem wszystko śmierdziało, a na drugi dzień bolała głowa! Brak jakiegokolwiek jedzenia.
 
Pivovar Trojan Telč, Květinová. Ocena: 4/5, wizyta: 2022.
Knajpa przy browarze otwarta jedynie od czwartku do niedzieli i to tylko popołudniami. Kilka piw do wyboru, przyzwoite. Ceny nienajniższe. Do jedzenia tylko przystawki. Stosunkowo niedużo miejsca, brak oznaczonego kibla (jest na piętrze) i ciemna okolica.

Restaurace Na Žabinci, Masarykova 172. Ocena: 5/5, wizyta: 2022.
Knajpa na bliskim przedmieściu: klimat swojskości, kilka dań obiadowych do wyboru w niższych niż gdzie indziej cenach (przeważnie 140-160 koron, zupy za 45 koron). Można się najeść, ale to propozycja raczej na dzień, niż wieczór.
 
 
Restaurant Origo, Jihlavská 82. Ocena: 4/5, wizyta: 2022.
Ponoc niedawno otwarta restauracja. Menu krótkie, jedzenie niezłe, porcje duże. Sympatyczna obsługa, fajny wystrój. Odejmuję jeden punkt za wyższą cenę potrawy na rachunku, niż była w menu.

Švejk Restaurant Telč, nám. Zachariáše z Hradce 1. Ocena: 4/5, wizyta: 2022.
Restauracja na rynku. Fajny, klimatyczny wystrój, miły barman się do tego dostosowuje. Jedzenie ujdzie, choć czosnkowa dziwna. Mało miejsca - w czasie naszej wizyty jedynie sześć stolików.


Vinotéka U Martina, Na Baště 2. Ocena: 5/5, wizyta: 2022.
Malutki sklepik z winem blisko rynku. Ceny lanych trunków niższych prawie o połowę niż kilkaset metrów dalej! Sympatyczna i pomocna obsługa.
 
* Zlinski kraj
 
* Dolní Bečva
 
Horský hotel Radegast, Dolní Bečva 287. Ocena: 3/5, wizyta: 2021.
Górski hotel niedaleko szczytu Radegast, ładny architektonicznie, ale ceny wysokie i obsługa też średnia.

Horní Bečva

Hospůdka Pod Starým bukem, Horní Bečva 400. Ocena: 5/5, wizyta 2024.
Bufet weekendowy przy hotelu. Złe opinie o jedzeniu, obsłudze czy braku ekologii nie mają pokrycia z czasów mojej wizyty. Bardzo smaczne zupy, dobre piwo, obsługa w porządku. Ceny wyższe od przeciętnych, ale bez tragedii. Co do ekologii: większość turystów przybyła na elektrycznych rowerach, to nie mają prawa narzekać. 
 

* Zlín

Penzion Belbar, Pančava 401. Ocena: 4/5, wizyta: 2018.
Bar w pensjonacie na wschodnim krańcu miasta. Lany Bernard, wśród klientów swojacy i nocujący.
 
Pivovar Malenovice, Švermova 101. Ocena: 5/5, wizyta: 2018.
Browar w zachodniej dzielnicy, w zabudowaniach przemysłowych. Klimat czeskiej gospody, sześć rodzajów piwa, przekąski i pizza... dowożona z innego lokalu.
 
Velké Karlovice 
 
Karlovský minipivovar Pod PralesemVelké Karlovice 545. Ocena: 5/5, wizyta: 2024.
Mały browar w podgórskiej wiosce. Bardzo smaczne piwo, również bezalkoholowe. Krótka lista menu, do jedzenia raczej standardy i zakąski. Ceny średnie w kierunku wysokich, ale nie przerażają. Fajne miejsce.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz