sobota, 27 lutego 2016

Šumperk wieczorową porą i zabytkowa ubytovna

Kilka zdjęć z morawskiego Šumperku (Mährisch Schönberg), miasta nazywanego bramą Jesioników. Spojrzenie ciemne, gdyż po zmroku, w dodatku w czasie podającego deszczu...


Klimat jak z kart powieści Krajewskiego o Eberhardzie Bocku w Breslau ;).


Ratusz z początku XX wieku, wybudowany w miejscu starszego, gotyckiego. Widać jak łatwo kiedyś burzyło się coś co miało kilkaset lat, choć patrząc na dzisiejsze czasy niekiedy idzie to równie prosto.


Granica starego z nowym...


--------
I jeszcze kilka słów o miejscowej ubytovni. Zarezerwowałem nocleg, wydrukowałem sobie mapkę i po przyjeździe rozglądam się w poszukiwaniu celu. Budynek ze zdjęć w internecie faktycznie jest, na rogu. Ale żadnych oznaczeń o miejscach noclegowych.


Zostawiłem auto na parkingu, łażę, szukam, w końcu wszedłem do szmateksu zasięgnąć języka. Kobieta zaprosiła mnie na zaplecze, gdzie jakiś facet dopytuje się o nazwisko.

- Nie ma takiej rezerwacji!

Jak nie ma? Pokazuję wydruk z maila... aaa... z Polski? To jest. Po raz kolejny okazało się, że potwierdzenie rezerwacji to podstawa, a w przypadku telefonowania można zostać z niczym. Mój rozmówca każe mi biegnąć za sobą przez skrzyżowanie, dwa razy na czerwonym świetle :D. I prowadzi do budynku, który z zewnątrz przypomina normalną kamienicę.


Na wewnętrznej fasadzie stary, dawno nieczynny zegar oraz data budowy.


W środku na korytarzach zachował się układ, drzwi, okna oraz oryginalne posadzki.


Nie znalazłem informacji co mieściło się tam pierwotnie - podejrzewam, że mieszkała tutaj jakaś bogata rodzina mieszczańska. Za to według map do niedawna mieściła się tam Artystyczna Szkoła Podstawowa :)

2 komentarze:

 1. Mimo ciemności, wyłowiłeś fajne detale i odnalazłeś ciekawe zakamarki. Jak mniemam, to tylko skromny fragmencik reszty.

  A ta miejscóweczka na nocleg całkiem całkiem, i chyba nie drogo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 250 koron za pokoj z aneksem kuchennym (wyposazonym w naczynie, mikrowelę oraz czajnik i kuchenkę) oraz łazienkę. Za 200 koron łazienka na korytarzu. Jak na te warunki w Czechach - nieźle!

   Usuń